Budowa domu i wybór do tego celu odpowiednich elementów będzie efektem licznych kompromisów pomiędzy właściwościami użytkowymi, kosztem budowy, jej tempem i estetyką efektu finalnego.
Z tego powodu niezwykle istotne jest wcześniejsze określenie, gdzie zastosować poszczególne materiały.

Jak budować ściany

Obecne technologie pozwalają na stawianie ścian na kilka odmiennych od siebie sposobów. Można do tego użyć betonu komórkowego, silikatów lub ceramiki, czyli wypalanych cegieł i pustaków.
Najpopularniejszy w dalszym ciągu jest sposób tradycyjny, czyli wykorzystywanie ceramiki. Cegły i pustaki można wykorzystać właściwie do całkowitego wybudowania domu. Należy jednak posiadać wiedzę, z jakiej cegły można wykonać ścianę o konkretnym przeznaczeniu.

polecam: rolety

Budowa ścian zewnętrznych

Jeśli chcemy zbudować dom wykorzystując tradycyjną metodę elementów ceramicznych, na ściany zewnętrze zdecydowanie powinny zostać użyte pustaki. Charakteryzują się one doskonała izolacją dźwiękową oraz cieplną. Ze uwagi na swoją małą masę i większe niż typowa cegła wymiary, nie stwarzają zbyt dużych trudności podczas budowy.
Materiałem z którego zdecydowanie trzeba zrezygnować przy budowie ścian zewnętrznych jest cegła drążona. Ze względu na swoją niską wytrzymałość na ściskanie oraz zbyt dużą nasiąkliwość zupełnie się ona do tego typu ściany nie nadaje.

Budowa ścian wewnętrznych

Cegła dziurawka doskonale nada się natomiast jako budulec ścian działowych. Dzięki wydrążonym otworom, cegła dziurawka posiada doskonałe właściwości izolacji akustycznej. Dzięki temu zastosowanie drążonej cegły w budowie ścian działowych znacznie poprawia wygłuszenie pomieszczeń oraz podnosi ich późniejszy komfort użytkowy.

Koszty ceramiki

Ogromną zaletą użycia tej tradycyjnej metody do budowy domu jest cena budulca. Zarówno cegła drążona jak i pustaki posiadają bardzo atrakcyjne ceny w porównaniu do innych technologii.
Dzięki cenie, posiadanych właściwościach i parametrach oraz możliwości szerokiego zastosowania, wyroby ceramiczny cieszą się tak niesłabnącą popularnością.